Blog

Otomatik Şanzıman Tamir ve Revizyonu

            Otomatik Şanzıman Tamir ve Revizyonu  işleri yapan Kartal otomotiv , İstanbul’daki otomatik şanzımanların arızalanması durumunda teşhisi, bakımı ve onarımı için nitelikli hizmet veren tamir servisidir. Servis merkezimiz Amerikan, Alman, Koreli, İtalyan, Fransız ve Çin marka otomobillerin, otomatik şanzıman tamirini gerçekleştirmekte, son teslim tarihlerine uymakta, üreticinin kartında belirtilen teknik standartlara uymakta ve hizmetlerine makul fiyatlar sunar. Otomatik şanzıman tamiri için servis merkezimizin ustaları deneyimlerine dayanarak otomatik şanzımanın arızalarını doğru bir şekilde belirlemekte, ortadan kaldırılması için müşteri dostu seçenekleri belirlemekte ve ücretsiz bir danışma sunmaktadırlar.

 İş sırasında motorlu araç üreticisi tarafından önerilen yedek parçaları kullanmaktayız. Servis merkezimizde şanzıman tamiri yaptırmanız durumunda parça ile ilgili 6 ay ila 1 yıl arasında bir sorunsuz çalışma garantisi vermekteyiz. DSG Mekatronik yüksek kalite, özel yaklaşım, müşterinin gereksinimlerini karşılama ve otomatik şanzıman tamirini 2-4 gün içinde gerçekleştirmeyi garanti etmektedir.

Otomatik Şanzıman Tamir ve Revizyonu
Otomatik Şanzıman Tamir ve Revizyonu

 SERVİS İSTASYONUMUZDAKİ OTOMATİK ŞANZIMAN TAMİRİ AŞAMALARI

 

            Arıza tanımlamayı ve tamir tipini belirlemeye parçanın incelenmesi yardımcı olmaktadır. Otomatik şanzıman diyagnostiği bilgisayar ve görsel kontrol ile gerçekleştirilmektedir. Bilgisayar diyagnostiği, DSG Mekatronik ustalarına hata tespiti, doğru sensörlerin çalışması, yağ sıcaklığı, selektör konumu vs gibi konularda herhangi bir hata veya anormallik belirlemeye yardımcı olmaktadır. Göz muayenesi şanzıman yağındaki tutarlılık, koku, renk, su, talaş, küçük detayların varlığını, yokluğunu keşfetmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca yağ miktarı ve hidrolikteki basınç ölçülmekte, yağ sızıntısı (eğer varsa) tespit edilmektedir.

 

            Daha sonra, şanzımanın aktif modda çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bir test sürüşü yapılmaktadır. Alışılmadık sesler, vuruş, hız ve vites değiştirme süresi belirlenmektedir. Teşhise dayanarak, ileriki tamir eylemleri hakkında bir sonuç raporu çıkarılmaktadır. Genellikle arızaya tel bütünlüğünün bozulması ya da CP’deki ihlaller sebep olmakta, bunun yanında şanzımanın kendisi kendisi sağlam kalmaktadır.

 

 SON AŞAMA OLARAK – TEST SÜRÜŞÜ

 

            Şanzımanda kırılma tespit edilirse, parça sökülmekte ve parçalarına ayrılmaktadır. Otomatik şanzıman tamiri sırasındaki sökme işlemi tam veya kısmi olabilmektedir. DSG Mekatronik ustası bu işlemden önce şanzımanın, ayrıca şanzımanı sökmeyi engelleyen diğer parçaların, araba ile olan bağını koparmaktadır. Sökmeden sonra durum değerlendirilmekte, geri monte edilecek veya değiştirilecek olan parçalar belirtilmekte, yeni yedek parçaların maliyeti, servis merkezinin uzmanının süresi müşteriyle birlikte değerlendirilmekte ve tartışılmaktadır. Müşterinin rızası alındıktan sonra parçalar değiştirilmekte veya onarılmaktadır, ünitenin montajı ve aracın montajı yapılmaktadır. Otomatik şanzıman tamirinin son aşaması kontrol sürüşüdür. Test amaçlı sürüşü, araç sahibiyle birlikte yaparak tamir, revizyon işlemini bizzat tecrübe etmesini sağlıyoruz.

İlgili Fotoğraflar:

DSG ŞANZIMAN ARIZALARI

DSG Şanzıman Arızaları

DSG Şanzıman Arızaları

Yarı ve tam otomatik, çift kavramalı, kuru ve ıslak kavramalı şanzımanlar üretici firmaların kullandıkları teknolojiye göre DSG, DCT, CVT, EDC, Tiptronik, ZF, Poweshift adlandırılmaktadır. Dsg şanzıman diğer otomatik şanzımanlara göre çift kavrama özelliği ile öne çıkan otomatik şanzımanlar arasında yer almaktadır. Volkswagen grubu markalarda kullanılan şanzıman türü 2008-2012 yılları arasında üretilen modelleri ile sık arıza veren bir yapıya sahip olsa da, kullanıcıları, dsg şanzımanın yaşattığı konfor karşısında yaşadıkları arızlardan çok memnun olmasalar da vazgeçmek istemezler. DSG’nin mekanik kısmı, manuel vites şanzımanlarla güvenilirlik açısından karşılaştırılabilir. 

 

 DSG Şanzımanının Tamir ve Revizyonu

 

            DSG şanzımanların en önemli parçalarından biri mekatronik parçasıdır. Bu parçanın temel işlevi elektronik sinyali ya da veriyi mekanik hareket oluşumuna çeviren ve dsg şanzımanda vites geçişlerini gerçekleştiren robotik bir sistemdir. Bu parça tüm yönetim mekanizmasını sağladığından DSG şanzımanların beyni demek yerinde bir ifade olacaktır. Bu nedenle dsg mekatronik tamiri bu konuda uzman firmalarca yapılması son derece önemlidir. dsgmekatronik.com internet sitesini ziyaret ederek, detaylı bilgi sahibi olabilir profesyonel yardım alabilirsiniz.

DSG ŞANZIMAN ARIZALARI
DSG ŞANZIMAN ARIZALARI

 DSG Şanzıman Çalışma Prensibi

 

            DSG şanzımanlarda çift kavrama olarak ifade edilen özellik, kavramalardan biri fiilen çalışırken diğerinin verilecek yeni vites komutuna hazır olmasını anlamına gelmektedir. Dsg şanzıman sistemindeki bu özellik diğer CVT EDC ve tam otomatik şanzımanlardan ayıran bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemde çift kavrama olduğundan vites boşluğu olmaz dolayısıyla vites geçişlerini hissetmezsiniz. Ayrıca Dsg şanzımanlara sahip araçlarda geri kaçırma gibi bir durumda söz konusu değildir. Dsg şanzımanlar kullanım kılavuzunda belirlen kurallara göre uygun kullanıldığında kolay kolay arıza yapmaz. Genel olarak dsg şanzımanlarındaki arıza mekatronikten kaynaklanmaktadır. Dsg şanzıman tamiri usta kişiler tarafından yapıldığı takdirde şanzımanınızı  uzun yıllar sorunsuz kullanma imkânı sunmaktadır.

DSG’nin geleneksel otomatik şanzımanlara göre avantajı DSG daha hafif, daha kompakt, daha ekonomik, daha hızlı çalışır,  otomatik olanlardan daha ucuzdur.

 

Dsg Şanzımanın Ömrü

Manuel şanzımanda olduğu gibi, DSG debriyaj ünitesi aşınma ve yıpranmaya maruz kalır, bunun yoğunluğu, çalışma koşullarına bağlıdır. Güvenilirlik açısından, elektrohidrolik kontrol sistemi, geleneksel otomatik şanzımanlarla karşılaştırılabilir. DSG’nin üreticiye göre kullanım ömrü sınırsızdır fakat kullanım stilinize bağlı olarak değişkenlik gösterir, aracınızın bakım periyodlarını düzenli takip edip, zamanında yaptırmanıza etkili diğer bir faktördür. Nizami ve ortalama sertlikte bir sürüş ve düzenli bakımlarla 180-200 bim km leri sorunsuz geçebilirken, agresif bir sürüş tarzıyla, ani kalkış ve duruşlar içeren bir sürüş stili ile 20 bin km de arıza veren modellerde olmuştur.

dsg şanzıman sorunları, dsg şanzıman arızaları nelerdir, dsg araç nasıl kullanılır, dsg şanzımanlı araç kullanırken nelere dikkat etmeli, dsg şanzıman silkeleme sarsıntı ses yapması, dsg şanzıman avantajları ve dezavantajları.

Şanzıman Beyni Sorunları

Şanzıman Beyni Sorunları

 

            Şanzıman, teknik olarak araçta yer alan motordan alınan dönme gücünü bütün lastiklere veren yapı olarak ifade edilmektedir. Ayrıca şanzımana vites kutusu adı da verilmektedir. Şanzıman ögeleri motor tarafından sağlanan momenti tekerleklere aktararak durağan halde olan aracın hareket halini almasını sağlamaktadır. Şanzıman elemanlarının bir başka görevi de sabit konumda olan aracın motorunun çalışır bir şekilde kalmasına yardımcı olmaktır.

 

 

Şanzıman Beyni Sorunları
Şanzıman Beyni Sorunları

Şanzımanın Beyninin Arızalanma Sebepleri

 

            Şanzıman beyni arızalarını en aza indirebilmek için şanzıman beyni neden bozulur ? sorusuna en doğru cevabı bulmak gerekmektedir. Şanzıman beyninin arızalanmasına sebep olan en önemli etkenlerin başında yanlış kullanılan yağlar gelmektedir. Kullanılan yağ araca ve modeline uygun olmadığında zaman içerisinde oksidasyon bozukluklarına yol açmaktadır. Bu da şanzıman beynine zarar verebilmektedir. Sık sık yapılan ani frenler ve ani kalkışlar da şanzıman beyninin bozulmasına neden olan en büyük hatalar arasındadır. Arızaya sebebiyet veren bir diğer husus da yanlış vites geçişleridir.

 

 Şanzıman Beyni Tamiri

 

            Şanzıman tamirine şanzıman beyni neden bozulur ? sorusunun cevabını öğrendikten sonra geçilebilir. Şanzıman beyninde oluşan sorunları doğal yollarla tespit etmek epey zordur. Arabanın sürüş anında yaşadığı problemi araç durgun haldeyken ya da tamirdeyken tahmin etmek fazla zaman alabilir. Şanzıman beyni sorunlarını tespit etmek, uzman mühendisler tarafından geliştirilmiş olan cihazlar sayesinde daha kısa sürecektir. Şanzıman beyninin karmaşık yapısından dolayı eğitim almamış kişilerin tamir etmesi çok zordur. Bu yüzden şanzıman tamirinde mutlaka uzman kişilere danışılmalıdır.

Servsimizde Volkswagen markasına ait modellerden Scirocco, Golf, Jetta, Caddy modellerinin, Mercedes markasının A,B,C GLA serisi, Opel markasına ait Astra, Corsa, Insignia,Vectra, Omega  şanzıman beyin tamiri, kart tamiri, revizyon ve bakım işleri servisimizde, uzmanlarımız tarafından, gelişmiş arıza tespit cihazları yardımıyla yapılmaktadır. Aracınızın şanzıman beyninde sorun olduğunu düşünüyorsanız veya aracınıza herhangi bir serviste cihaza bağlandıktan sona şanzıman beyin arızası tanısı konulmuş ise, bizi 0 506 106 29 82 numaralı telefondan arayıp detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz. Kartal Otomotiv, müşteri ve çözüm odaklı hizmetiyle sizleri memnun edecek çözümler sunar . Bizi arayın. Gebze, İzmit, Kocaeli bölgemizden müşteri sayısımız oldukça fazladır, sizde bu bölgede ikamet ediyorsanız 1 saatlik mesafeden gelmeden önce randevu alıp, hiç beklemek zorunda kalmadan şanzıman tamir hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Keyifli Sürüşler

Otomatik Şanzıman Neden Arızalanır ?

 Otomatik Şanzıman Neden Arızalanır ?

 

            Aracınızın şanzımanı tork vektörü, şanzıman muhafazası, vites kavrama grupları, güneş dişli grupları, yağ pompası ve hidrolik valf gövdesi gibi otomatik şanzıman parçalarında görülen arızalarla karşılaşılmaktadır. Manuel şanzımanlarda ise vites dişlileri, grup dişlisi, senkromençler, giriş mili, şanzıman keçeleri ve vites çatalı gibi parçalarda arızlar görülmektedir. Aracınızın şanzıman arızasının neden olabileceği parçaları kontrol ettikten sonra arızayı gidermek için tamir ediyoruz.

otomatik şanzıman neden arızalanırVites kutusu adıyla daha çok bilinen şanzıman, aracınızın hareketini sağlayan kilit parçalarından biridir. Şanzıman, motordan aldığı gücü istenen tork değerinde şafta iletir. Aracın şanzımanın durumu, performansını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle şanzıman kusurları araçların kullanım konforlarını azaltmaktadır. Otomatik şanzıman tamiri yapmadan önce şanzımanın arızalanma nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Araçlarınızın şanzımanlarını tamir etmeden önce doğru hamle yapabilmek açısından arıza nedenlerini araştırıyor ve tespit ederek tamir ediyoruz. Aracınızın şanzımanının arızalanması için değişik durumlar söz konusudur.

 

 Otomatik Şanzıman Tamiri Nasıl Yapılır?

            Her parçanın olduğu gibi otomatik şanzıman tamiri de uzmanlık isteyen bir konudur. Arızalı şanzıman tamiri için öncelikle arızayı ve arızanın neden olabileceği parçaları doğru tespit etmek gerekir. Şanzıman arızasını tespiti için ise usta tecrübesi ile elektronik yardımcılar gerekmektedir. Uzman ekibimiz ile şanzıman arızasını kısa sürede, doğru şekilde tespit ettiğimiz için size zaman ve para açısından destek oluyoruz. Arıza kaynağını tespit ettikten sonra arıza ile ilgili parçayı bulmak gerekmektedir.

 

            Doğru parçaları tespit ettikten sonra ise ilgili parçanın değişimini gerçekleştiriyoruz. Değişim konusu da en az diğer konular gibi oldukça önemli bir aşamadır. Değişen parçanın orjinal olması çok önemlidir. Ayrıca bu parçanın doğru bir şekilde tekrar kendi yerine konulması gerekir. Değiştirdiğimiz parçalar garantilidir ve orjinal olması nedeniyle aracınıza eski performansını tekrar verecek, sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

 

 Uzun Ömürlü Şanzımanlar İçin Neler Yapılabilir?

 

            Aracınızın şanzıman bakımlarını yaptırmanız ilerde istenmeyen durumlarla karşılaşmanızı engelleyebilir. Aracın yağ ve keçe değişimini doğru zamanlarda yaptırmalısınız. Şanzıman yağını ve yağın durumunu sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir. Sistemde görülecek ufak bir hata ile zincirleme bir reaksiyon başlayabilir, böylece büyük sorunlara neden olabilir. Kontrollerin tam olmasının yanı sıra aracınızı kullanım durumunda iken bilinçli şekilde kullanmanız gerekmektedir.

 

            Örneğin vitesi değişirken debriyaja tam basmak, sert iniş ve kalkış yapmamak, sert vites geçişlerinden kaçınmak, araç yüksek devirlerde iken vites geçişinden kaçınmak, vites geçişi sırasında devir saatindeki kırmızı eşik değeri beklemek gerekmektedir.

 

            Şanzıman konusundaki deneyimimiz ile servislerimizde her marka (audi, bmw, mercedes, porsche, honda, ford, toyota, hyundai vb.)  otomobilin otomatik şanzımanlarını tamiri etmekteyiz. Otomatik şanzıman arızaları öncelikle elektronik destekli ekipmanlarla tespit edilmektedir. Arızanın doğru tespitinin ardından konusunda uzman ve tecrübeli personelimiz tarafından tamir edilmekte ve bakımı titizlikle yapılmaktadır. Otomatik şanzıman tamiri konusunda daha detaylı bilgi almak ve soru sormak için Doğan Usta ya telefonla, yada mesajla ulaşabilirsiniz .

İlgili Fotoğraflar:

Jetta DSG Şanzıman Sorunları

Jetta, Volkswagen araçları içerisinde konforlu bir araç olduğundan çok tercih edilen bir modeldir. Çeşitli şanzıman ve motor seçenekleri sunmaktadır. Volkswagen marka otomobillerin bir çoğu,  kullanıcılar tarafından dsg şanzımanın verdiği sürüş konforundan dolayı tercih edilmektedir. DSG şanzımanlar Volkswagen dışında da birçok marka tarafından kullanılmaktadır. Bu tür şanzımanlar araçlar günlük kullanım için tasarlanmıştır. Bu özelliği dikkate alınarak kullanıldığında uzun süre herhangi bir problem ortaya çıkmaz.

VOLKSWAGEN JETTA DSG SORUNLARI

DSG Şanzımanlı Volkswagen Jetta otomobillerde, gerek kullanım hataları, zaman zaman bakım ihmallerinden dolayı Jetta dsg şanzıman sorunları mekanik veya yazılımla ilgili ortaya çıkabilmektedir. Otomobil kullanım esnasında vites değişiminde yaşanan titreme problemi en çok görülen arızadır. Arıza araç 2. Viteste iken birden değişim esnasında daha yüksek bir vitese geçerek titreme meydana getirir. Bu konuda teknik donanımlı servis istasyonuna gidilerek arızanın nedeni öğrenilerek giderilmelidir. Yazılım problemi herhangi bir sökme işlemi yapılmadan güncelleme yüklenerek giderilebilir. Yazılım problemi olmayan araçlarda ise kavramanın değişmesi ile bu problem çözülmektedir.

Şanzıman arızası şanzımanın ses yapması ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu ses çok açık bir şekilde fark edilmektedir. Bu sesin sebebi de mekanik veya yazılım olarak veya titreme problemi ile birlikte görülebilmektedir. Dsg şanzımanın arızaları aracın kontrol panelinde şanzıman uyarı ışığı yanarak arıza uyarısında bulunacaktır. Titreme, ses gelme, bu hususlar ortaya çıkmadan uyarı ışığı yanması gibi problem meydana geldiğinde vakit geçirmeden servis istasyonuna giderek sorunun kaynağı ortaya çıkarılarak giderilmelidir. Arızalar giderilmemesi halinde daha yüksek maliyetli sorunlara neden olabilmektedir.

otomatik şanzıman tamiri

Otomatik Şanzıman Tamiri

Otomatik vites, manuel araçlardan farklı olarak debriyaj sistemi olmaksızın, hız artına göre vites değişimlerini kendisi gerçekleştiren bir teknolojidir. Otomatik vites araçlar için, bozulunca tamiri, çok zor çok maliyetli, alırsan satamazsın, hatta ”son kullanıcısı sensin” gibi söylemler günümüzde otomatik vites araçları kullanan ve konforunu yaşayanlar için pek gerçeği yansıtmayan söylemler olduğu ortaya çıkmıştır. Otomatik vitesli araçlar daha az yakıt tüketimi olan, kolay ve fonksiyonel kullanımı olan gayet konforlu araçlardır

 

otomatik şanzıman tamiri Otomatik Vites Çeşitleri Nelerdir?

 

            Otomatik vites çeşitlerinin fonksiyonları genel olarak aynı olsa da üretici firmaların kullandıkları otomatik şanzımanlar, farklı teknolojilerde ve farklı isimlerde nitelendirilmektedir. Bu şanzımanlar genel olarak dsg, tam otomatik, CVT easy tronik ve çift kavramı edc şanzıman olarak piyasada bulunmaktadır. Bu şanzımanların teknolojileri birbirinden tamamen farklıdır. Bu nedenle tamir şekilleri de farklıdır. Otomatik şanzıman tamiri yeni teknolojide kullanılan şanzımanlara da pek uygulanması da tam otomatik şanzımanlar kolaylıkla tamir edilebilmektedir.

 

 Tam Otomatik Şanzıman

 

            Tam otomatik şanzımanlar ilk çıkan otomatik şanzıman olarak hala kullanımı bulunmaktadır. Tam otomatik şanzıman tamiri ve bakımının kolay olması, ustasının kolay bulunması ve daha a maliyetle tamirinin mümkün olması gibi avantajlı olan durumları bulunmaktadır. Ancak bu şanzımanda yakıt tüketiminin yeni nesil şanzımanlara göre fazla olması vites geçişlerinin hissedilebilir olması durumu dezavantaj olarak değerlendirilebilmektedir.

 

 CVT Şanzıman

 

            Bir taraftan büyüyen diğer taraftan küçülen kasnak sistemiyle çalışan, vites geçişleri hissedilmeyen yakıt tüketimi diğer şanzımanlara göre az olan şanzımandır.

 

 Easy Tronik Şanzıman

 

            Manuel araçlar da baskı balata sistemimi ayıran debriyaj sistemi yerine robotik işlem uygulayarak yapılması esasına dayanmaktadır.

 

 Şanzıman Bakımı ve Revizyonu

 

            Otomatik şanzımanalar bilinenin aksine manuel şanzımanalar göre kolay kolay arızalanmayan uygun teknikle kullanıldığında uzun süreler kullanımı bulunan şanzımanlardır. Ancak tam otomatik şanzıman tamiri, DSG, EDC, easy tronik, CVT gibi özellikle yeni nesil özelliklere sahip otomatik şanzımanların bakım ve revizyonu konunun uzmanı usta ellerce yapılması gerekmektedir. Bu konuda profesyonel yardıma dsgmekatronik.com internet sayfasına ulaşarak erişebilirsiniz.

Otomatik Şanzıman Tamiri – Dsg Mekatronik Tamiri 

 

            Otomatik şanzıman aracın yürüme fiilini gerçekleştiren ve tamiri oldukça maliyetli olan parçasıdır. Uzman ellerce yapılmadığı taktirde sizi yolda bırakan tekrar tekrar arıza yapıp masraf çıkaran bir araçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Otomatik şanzımanınız arıza yapmasa bile tıpkı rutin motor bakımı gibi otomatik şanzımanlarında bakımı gerekmektedir. Bu şekilde rutin bakım yapar, aracınızı genel kurallara uygun kullanırsanız uzun yıllar arıza yaşamadan kullanma imkanına sahip olursunuz.

 

dsg yedek parca

DSG MEKATRONİK TAMİRİ

Mekatronik DSG şanzımanları oldukça güvenilirdir ancak zayıf noktaları da vardır. Her şeyden önce DSG mekatronik şanzımanlar, bir elektro-hidrolik kontrol ünitesi olan bir mekatroniktir. Bu modülün çalışma kalitesi, debriyajların çalışmasını, vites değişiminin akıcılığını ve bir bütün olarak iletimin durumunu etkilemektedir.

dsg mekatronik tamiri

            Bir arıza durumunda sarsıntı, garip gürültü, titreşim ve dinamikte bir azalma fark edebilirsiniz. Bir arızada DSG şanzıman tamiri için servis istasyonuna yapılan ziyaret ertelenecek olursa hasar ağırlaşıp araba bir gün ansızın hareketi kesebilir. Doğal olarak, bu durumda hizmet merkezinin hizmetleri daha pahalıya mal olacaktır. Yol güvenliğinizi ve aracınızın performansını riske atmadan uzmanlarımıza zamanında erişim imkanı sunuyoruz. Özel donanımlı platform, bayi teçhizatı ve mekanik deneyimimiz DSG mekatronik arızalarını hızlı bir şekilde tespit edip ortadan kaldıracaktır.

 

MÜŞTERİLERİMİZE VERDİĞİMİZ HİZMETLERİN SIRASI

            Detaylı Danışmanlık: Arızanın olası nedenini ve sorunun giderilmesinin yaklaşık maliyetini belirlemeye çalışabilmemiz için irtibat telefon yöneticisine başvurabilirsiniz. Ayrıca en uygun tarih için bir randevu alabilirsiniz.

 

 Ücretsiz Teşhis: Atölyemize geldiğinizde, bilgisayar diyagnozu yapılacak ve gerekirse, doğru bir “teşhis” oluşturacak ek bir DSG mekatronik şanzıman muayenesi yapılacaktır.

 

 İş Onayı: Gerekli tüm hizmetler ve yedek parçalar müşteri ile önceden görüşülmektedir. Seslendirilen fiyat sabittir ve bilginiz olmadan değişmez – tarifelerimiz sadece hoş değil, aynı zamanda şeffaftır.

 

 

Doğrudan Tamir: Görüşülen tüm prosedürler her zaman, üzerinde anlaşılan son başvuru tarihinden önce yapılmaktadır. Müşterilerimizin vaktine önem vermekteyiz ve sonucun kalitesinden 0 eminiz.

 

 Sunulan Hizmetler Hakkında Rapor: Usta ile birlikte aracınızın servis edilebilirliğini garantileyebilir, 6 ay garanti ve uzman tavsiyesi alabilirsiniz.

 PROFESYONELLİK AYRINTILARDA GİZLİDİR

            Mekatroniğin onarımı, hata ayıklanması veya değiştirilmesi kesinlikle üretim tesislerinin düzenlemelerine göre yapılmaktadır. DSG şanzıman tamiri ihtiyacı olan VAG grubu herhangi bir marka araç (Audi, Volkswagen, Skoda, Seat vb) sahiplerine nitelikli destek vermekteyiz. Teşhis ve bakımda bizzat bulunabilir ya da problemin çözümü için “anahtar teslim olarak” bize emanet edebilirsiniz. Yenileme durumunda, tahliye masraflarını karşılamaktayız. İstanbul’da DSG mekatronik tamiri için bizden randevu alın. Ekibimiz işinde uzman ustalardan oluşur ve fiyatlar hoş düzeyde kaldığından benzersiz bir hizmet alacaksınız. Bizi arayın veya telefon numaranızı geri bildirim kutusuna bırakın ve kalitenizi kaybetmeden bütçenizi koruyun. İsterseniz direk adresimize gelip Doğan Usta ya otomobilinizin durumu hakkında danışabilirsiniz.

 

 

Popular tags

cvt şanzıman tamiri istanbul (1) dsg 7 kart tamiri (1) dsg araç nasıl kullanılır (1) dsg mekatronik kartal (1) dsg mekatronik pendik (1) dsg mekatronik tamiri fiyatları (1) dsg yazılım problemi (1) dsg şanzıman (1) dsg şanzıman arızaları nelerdir (1) dsg şanzıman fiyatı (1) dsg şanzıman nasıl kullanılır (1) DSG şanzıman sorunları (1) dsg şanzıman arızaları (1) dsg şanzıman nedir (1) dsg şanzıman otomatik vites mi (1) dsg şanzıman ömrü (1) dsg şanzıman çalışma prensibi (1) ford şanzıman tamiri (1) gebze dsg şanzıman tamiri (1) honda civic otomatik şanzıman arızaları (1) honda cvt şanzıman tamiri (1) Jetta dsg şanzıman (1) maltepe dsg şanzıman (1) mercedes otomatik şanzıman tamiri istanbul (1) nissan cvt şanzıman sorunları (1) nissan cvt şanzıman tamiri (1) otomatik şanzıman nedir nasıl çalışır (1) Otomatik Şanzıman Neden Arızalanır (1) otomatik şanzıman arıza fiyatları (1) otomatik şanzıman arızaları nelerdir (1) otomatik şanzıman arızası nasıl anlaşılır (1) otomatik şanzıman neden bozulur (1) otomatik şanzıman tamir fiyatları (1) Otomatik şanzıman tamiri (2) otomatik şanzıman tamiri istanbul (1) otomatik şanzıman tamiri istanbul anadolu yakası (1) tuzla şanzıman beyin (1) Volkswagen Dsg Şanzıman (1) Şanzıman Beyni Sorunları (1) Şanzıman Beyni Tamiri (1) Şanzımanın Beyninin Arızalanma Sebepleri (1) şanzıman arızası ne kadar tutar (1) şanzıman beyin tamiri gebze (1) şanzıman beyin tamiri pendik (1) şanzıman beyni neden bozulur (1)
Hemen Ara